تنهایی

سهراب سپهری

******************

شکلات

با یک شکلات شروع شد . من یک شکلات گذاشتم کف دستش . او هم یک شکلات گذاشتم توی دستم . من بچه بودم ، او هم بچه بود . سرم را بالا کردم . سرش را بالا کرد . دید که مرا می شناسد . خندیدم . گفت : « دوستیم ؟» گفتم :«دوست دوست» گفت :«تا کجا ؟» گفتم :« دوستی که تا ندارد » گفت :«تا مرگ؟» خندیدم و گفتم :«من که گفتم تا ندارد» گفت :«باشد ، تا پس از مرگ» گفتم :«نه ،نه،گفتم که تا ندارد». گفت : «قبول ، تا آن جا که همه دوباره زنده می شود ، یعنی زندگی پس از مرگ. باز هم با هم دوستیم. تا بهشت ، تا جهنم ، تا هر جا که باشد من و تو با هم دوستیم .» خندیدم و گفتم :«تو برایش تا هر کجا که دلت می خواهد یک تا بگذار . اصلأ یک تا بکش از سر این دنیا تا آن دنیا . اما من اصلأ تا نمی گذارم » نگاهم کرد . نگاهش کردم . باور نمی کرد .می دانستم . او می خواست حتمأ دوستی مان تا داشته باشد . دوستی بدون تا را نمی فهمید .

×××

گفت : «بیا برای دوستی مان یک نشانه بگذاریم» . گفتم :«باشد . تو بگذار» . گفت :«شکلات . هر بار که همدیگر را می بینیم یک شکلات مال تو و یکی مال من ، باشد ؟» گفتم :«باشد»

هر بار یک شکلات می گذاشتم توی دستش ، او هم یک شکلات توی دست من . باز همدیگر را نگاه می کردیم . یعنی که دوستیم . دوست دوست . من تندی شکلاتم را باز می کردم و می گذاشتم توی دهانم و تند تند آن را می مکیدم . می گفت :«شکمو ! تو دوست شکمویی هستی » و شکلاتش را می گذاشت توی یک صندوق کوچولوی قشنگ . می گفتم «بخورش» می گفت :«تمام می شود. می خواهم تمام نشود. می خواهم برای همیشه بماند»

صندوقش پر از شکلات شده بود . هیچ کدامش را نمی خورد . من همه اش را خورده بودم . گفتم : «اگر یک روز شکلات هایت را مورچه ها بخورند یا کرم ها ، آن وقت چه کار می کنی؟» گفت :«مواظبشان هستم » می گفت «می خواهم تا موقعی که دوست هستیم » و من شکلات را می گذاشتم توی دهانم و می گفتم :«نه ، نه ، تا ندارد . دوستی که تا ندارد.»

×××

یک سال ، دو سال ، چهار سال ، هفت سال ، ده سال و بیست سال شده است . او بزرگ شده است . من بزرگ شده ام . من همه شکلات ها را خورده ام . او همه شکلات ها را نگه داشته است . او آمده است امشب تا خداحافظی کند . می خواهد برود آن دور دورها . می گوید «می روم ، اما زود برمی گردم» . من می دانم ، می رود و بر نمی گردد .یادش رفت به من شکلات بدهد . من یادم نرفت . یک شکلات گذاشتم کف دستش . گفتم «این برای خوردن» یک شکلات هم گذاشتم کف آن دستش :«این هم آخرین شکلات برای صندوق کوچکت» . یادش رفته بود که صندوقی دارد برای شکلات هایش . هر دو را خورد . خندیدم . می دانستم دوستی من «تا» ندارد . مثل همیشه . خوب شد همه شکلات هایم را خوردم . اما او هیچ کدامشان را نخورد . حالا با یک صندوق پر از شکلات نخورده چه خواهد کرد ؟؟

 زری نعیمی

/ 16 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمدعلی ساده

درود بر اهالی دور و بر همر اسمیت که نگذاشتند همر اسمیت آبی گردد: http://news.bbc.co.uk/1/shared/election2010/results/constituency/b98.stm

پرستو

دیشب تا دو بعد از نیمه شب جریان انتخابات را مثل دوستداران فوتبال با هیجان دنبال می کردم . امروز از صبح تا به حال مرتب بی بی سی (انتخابات ) را دنبال کرده ام. امیدوارم لیبرال ها با محافظه کاران به توافق نرسند. و مجبور شوند با حزب کارگر ائتلاف کنند. گرچه هر حزبی سر کار باشد با 165 بیلیون بدهی به همراه رکود اقتصادی جهانی راهی به جز سر کیسه کردن توده های میلیونی ندارد. با این تفاوت که حزب محافظه کار شدیدتر و خشن تر از بقیه رفتار خواهد کرد. کامرون ، مارگارت تاچر دیگریست که برای سرمایه داران دروازه های عظیمی را باز خواهد کرد. بقول مارگارت تاچر We are the party of reach, by the rich, for the rich

پرستو

خوشحالم که در منطقه همراسمیث، " شونبیلی"، نماینده کنسرواتیو هادر برابر " اندی اسلوتر " نماینده حزب کارگر شکست خورد. فعالیت او در دوران انتخابات و تهیه امضا از شرکت ها مرا بد جوری نگران کرده بود. سیستم انتخاباتی فعلی چندان رضایت بخش نیست و باید تغیراتی در آن داده شود. حزب لیبرال و حزب کارگر قول داده اند برای تغیرات اقدام لازم را به عمل بیاورند. باورم نمی شود که مردم چگونه حاضر شده اند که به کنسرواتیو ها رای بدهند. مگر در عرض سینزده سال توانسته اند فشار های اقصادی تاچر را از یاد ببرند. البته مشکلاتی را که تونی بلر ایجا د کرد را نمی توان از یاد برد . و این انتخابات پاسخی بود به سیاست های غلط حزب کارگر . اما انتخاب محافظه کاران هم راه حل منطقی نبود. به هر حال در یک جامعه دموکراتیک ملت سزاوار دولتی است که خودش انتخاب می کند. تا انتخابت بعدی چوب تر و خشک با هم خواهند سوخت.

پرستو

به نظرم می رسد در این انتخابات تلویزیو ن و روزنامه ها در روی کار آمدن محافظه کاران بی تاثیر نبوده اند گرچه تصور میکنم اکثریت مردم انگلیس تصمیم نهایی را خودشان می گیرند. فعلن تا روز یکشنبه بای صبر کنیم تا ببینیم لیبرال ها با کدام حزب برای تشکیل دولت ائتلاف می کنند. کاش با حزب محافظه به توافق نرسند

پرستو

http://www.newstatesman.com/blogs/mehdi-hasan/2010/05/government-party-parties

پرستو

سیستم های انتخاباتی سیستم های سهمی Proportional Representativel سیستم های اکثریتیMajority Representative ******* علاوه بر مسائل و مشکلات متعدد جامعه انگليس از جمله کسري شديد بودجه، افزايش جرم و جنايت و ناامني اجتماعي و همچنين مشکل مهاجران خارجي که در جريان مبارزات انتخاباتي امسال برجسته شد، نارسايي هاي ناشي از نظام انتخاباتي و سياسي نيز توجهات زيادي را به خود جلب کرد. سئوالی که در برابر اکثریت مردم قرار دارد اینست که : یک - کدام سیستم انتخاباتی عادلانه تر است ؟ دو - با مشکلات موجود با چه شیوه هایی می شود مقابله کرد؟

محمدعلی ساده

حرف خانم تاچر را باید کلی تر فهمید: سازمان اجتماعی - اقتصادی - سیاسی فعلی جهان سازمانی است سرمایه مدار. این سازمان توسط سرمایه دارها و برای سرمایه دارها ساخته و پرداخته شده است. احزابی چون حزب سوسیال دموکراتهای سوئد یا حزب کارگر انگلستان نیز بعنوان سوپاپ اطمینان دست پرورده همین سازمان و سیستم است. تعجب است که افراد با تجربه و سرد و گرم دنیا چشیده نیز هنوز که هنوز است گول این بازیهای انتخاباتی دوره ای را می خورند و اینچنین درگیر آن می شوند. صد رحمت به فوتبال که اقلا کل بازی اش روی چمن و در مقابل چشمان ما انجام می شود.

پرستو

یک - در این حرفی نیست که احزاب سوسیال دمکرات و یا احزاب کارگری و اتحادیه ها مجبورند در چارچوب جامعه سرمایه داری به فعالیت ادامه بدهند. در هر صورت این احزاب امکانات و رفاه نسبی از قبیل آموزش رایگان، بهداشت عمومی رایگان ، ارائه مسکن و غیره را در اختیار ملت می گذارند که خواه ناخواه سبب رفاه نسبی مردم و رشد فکری در جهت خواست های بیشتر می شود. چیزی که سرمایه داران و احزاب منتخب شان(کنسرواتیو ها) سعی دارند به تدریج از بین ببرند. کسانی که این شرایط را درک می کنند آلتر ناتیوی به جز رای دادن به سوسیال دمکرات ها و احزاب کارگری و فعالیت در اتحادیه ها ندارند.

پرستو

دو - در جوامع آزادی مثل سوئد ، انگلستان و سایر کشور های اروپایی آیا می شود به تئوری توطئه conspiracy theory باور داشت؟ و اندیشید که تمام تصمیم ها پشت پرده گرفته می شود و انتخابات نوعی بازی سیاسی است؟ روزنامه ها و تلویزیون اخبار دستچین شده و محاسبه شده پشت پرده ها را به گوش مردم می رسانند.؟ بعضی ها در این تئوری توطئه تا آنجا پیش می روند که همه چیز از قبل توسط سازمان های سری برنامه ریزی شده است و مردم نقشی در تغیر سیاست ها ندارند. این تئوری سبب می شود که بسیاری از مردم از فعالیت های اجتماعی سر باز زنند و با بد بینی به همه چیز نگاه کنند . طرفداران این تئوری بر این باورند که گول انتخابات را نباید خورد ویا انفجار برج های دو قلوی آمریکا کار خود دولت آمریکا بوده است و یا انفجار بمب در لندن هنگام مذاکرات جی 8 در اسکاتلند کار خود دولت انگلیس بود ه است که افکار عمومی را منحرف کند و ... من شخصن با دیده تردید به این تئوری توطئه نگاه می کنم

پرستو

Rich Germans demand higher taxes A group of rich Germans has launched a petition calling for the government to make wealthy people pay higher taxes. The group say they have more money than they need, and the extra revenue could fund economic and social programmes to aid Germany's economic recovery. Germany could raise 100bn euros (£91bn) if the richest people paid a 5% wealth tax for two years, they say. The petition has 44 signatories so far, and will be presented to newly re-elected Chancellor Angela Merkel. http://news.bbc.co.uk/1/hi/8321967.stm در این رکود اقتصادی شرکت ها و تراست ها و میلیاردر های کلان براحتی می توانند بدهی دولت را پرداخت کنند .