مرگ برای تزیین

 امروز داشتم با قطار زیر زمینی  پیکادیلی بطرف شمال لندن می رفتم. نیمه ها ی روز بود و طبق معمول بعد از ده صبح کوپه ها تقریبن خالی است. یکی از مشکلاتی که در وسایل نقلیه ی عمومی لندن وجود دارد حضور خانه بدوشانی است که هیچوقت حمام نمی روند و زندگی شان درچند کیسه پلاستیکی که با خود حمل می کنند خلاصه می شود. شب را زیر سر پناه در ورودی فروشگاه های زنجیره ای بیتوته می کنند. غذایشان را مثل سگ های ولگرد توی زباله ها جستجو می کنند.

  اگر سیگاری باشند ته سیگار هایی را که توی پیاده رو پیدا می کنند می کشند.  و اگر کسی از راه دلسوزی به آنها پولی بدهد آبجو می خرند و مست می کنند.. لباس شان را هیچ وقت نمی شویند و آنقدر کثیف است که رنگ پارچه آن تیره و محو شده است . از کنارشان که رد میشوی بوی گند به مشام می خورد. کمتر کسی پیدا می شود که لحظه ای بتواند کنار شان بنشیند و تحمل شان کند.

 بعضی از این خانه به دوشان اگر در ایستگاه های قطار بلیط روزانه ای  پیدا کنند سوار قطار می شوند و صندلی های  قطار ها و اتوبوس ها برای چرت زدن روزانه شان راحت ترین وسیله است. پایشان را روی هم می اندازند . ته مانده بطری های شراب و قوطی های آبجو را که توی زباله ها پیدا کرده اند سر می کشند. مست  می کنند و چرت می زنند. اگر ادرارشان بگیرد همانطور که نشسته اند خودشان را خالی می کنند.

 من  همیشه قبل از اینکه بنشینم با دست صندلی را امتحان می کنم که ببینم خیس نباشد و بوی گند خانه بدوشی ندهد. کسانی که به این موضوع آگاهی ندرند  ممکن است این  حرکات من برایشان غیر عادی بنماید.

 روی یکی از صندلی هایی که  امتحان کردم نشستم . خانمی که  در صندلی مقابل من نشسته بود بلند شد و رفت در چند صندلی دور از  دید من نشست. احساس کردم بو کشیدن و دست کشیدن من  به صندلی برای او غیر عادی بوده است.  خواستم بروم روبرویش بنشیم و برایش علت این کارم را توضیح بدهم. اما گرچه این کار در آن لحظه و موقعیت درست به نظر می رسید اما  از انجام آن خودداری کردم.  چون فکر کردم شاید بیشتر سبب نگرانی و وحشت اش شوم.

 کتابی از کیفم در آوردم که بخوانم. آه از نهادم بر آمد. یادم افتاد که عینک مطالعه ام را منزل جا گذاشته  ام.  تا مقصد بیست و دو ایستگاه را می بایستی طی می کردم . اگر قطار  فاصله بین هر  ایستگاه را تا ایستگاه بعدی در عرض دو دقیقه طی کند تقریبن چهل و چهار دقیقه دیگر باید به مقصد برسم. لحظه ها چه دیر می گذرند وقتی ذهن آدمی مشغولیتی ندارد.

  در ایستگاه بعدی دختر خانمی سوار شد و در صندلی مقابل من نشست. صورت گرد و پوست ظریفی داشت گونه هایش گل انداخته بود . موهای بلند فر دارش تا روی شانه های عریان اش پایین آمده بود. کلاهی مدور به سر داشت که با پر طاوس تزیین شده بود . لب هایش را با روژ لب قرمز  رنگ کرده بود. مژه های بلندش را ریمل زده بود. کیف دستی اش که احتمالن از چرم گاو بود  با دست چپ روی سینه بر آمده اش نگهداشته بود. دامنی کوتاه تا بالای رانهایش به تن داشت که وقتی نشست بیشتر به عقب رفت. دامن اش از پوست مار بود. نگاهی به من کرد. پاهایش را روی هم انداخت . دیدم کفش پاشنه بلندی که به پا داشت نیز از پوست مار و همرنگ و هماهنگ دامنش.  اندام خوش تراش و زیبای او در پوشش پوست مار برایم بسی چندش آور و غیر تحمل بود. احساس می کردم که او مار بوآ است که دارد پوست می اندازد و هر آن ممکن است به شکل اصلی خود در آید و بطرف من بخزد . انتظار داشتم هر آن از ورای آن لب های سرخ و زیبایش زبانی مثل مار بیرون بیاید. و یا نیش زهر آگین اش نمایان شود. از ذهن ام می گذشت که نکند لبان قرمزش از خون حیوان و یا انسانی که بلعیده رنگ گرفته باشد.

 فکر کردم از مقابل اش بلند شوم و برو م دور از دسترس او بنشینم.  یاد خانمی افتادم که قبلن به خاطر رفتار من بلند شده بود و رفته بود چند صندلی آنطرف تر نشسته بود. فکر کردم اگر جایم را عوض کنم  آن خانم صد در صد باورش  می شود که دیوانه ام. به هر حال با دلهره از جایم تکان نخوردم .

 در ایستگاه بعدی زنی سوار شد و آمد کنار آن دختر خانم نشست. موهای کوتاه پسرانه داشت. کت اش از پوست بره بود که پشم های فری و  سفید آن به صورت کشیده اش  جلوه ای خاص می داد. دور گردنش پوست روباه انداخته بود و که دم آن از شانه اش آویزان بود و کله روباه با آن چشم ها خشک شده ی مظلومش روی سینه زن به کت اش سنجاق شده بود.  

در چند صندلی آن طرف تر مردی نشسته بود که ریش جو گندمی کوتاهی داشت. و تسبیحی از عاج فیل به دست داشت . زیر لب چیز هایی را ذکر می کرد و تسبیح ر ا با انگشت شست خود یک به یک به عقب می برد.  با خودم فکر کردم در چه جنگلی زندگی می کنم

به کفشم نگاه کردم که از چرم گاو بود . ساندویچی که در کیف دستی ام داشتم از گوشت مرغ بود. روی صندلی یی که نشسته بودم از الیاف پلاستیکی بود که از نفت تهیه شده بود. نفتی که از جسد دایناسور ها در طول قرن ها بدست آمده.  رنگ ها , روکش سیم های برق , کف پوش ها و روکش چراغ و هر آنچه که در اطراف خود می دیدم از فراورده های نفتی بود.  لباسی که به تن داشتم از جنس پلی استر و حتی کرمی که برای نرم کردن پوست به دستم زده بودم از نفت بود. از نفت یعنی خون و گوشت و پوست موجودات ماقبل تاریخ.

 در طول زندگی خویش هیج حیوانی را ندیده ام موجود دیگری را بکشد و از پوست آن برای تزیین و زیبایی خود استفاده کند. اما انسان در حماقت و نادانی خود دست به چه کار هایی که نمی زند.  در این جنگل زند٫گی از اینکه گوشتخوارم از خودم بدم آمد.

 فریدون

 

 

/ 30 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بابک.پ.25

خداوندا کجائی تو؟ در این بیغوله ی بیمار که سهم کودکان هم نیز شده نان در ازای کار خداوندا کجائی تو که رسم تو به یغما رفت تو را مسئول می دانند هر آنچه بر سر ما رفت خداوندا کجائی تو؟ ....

نازنين

چه حس خوبيه، دلم ميخواد تموم لحظاتشو تجربه کنم..منظورم لحظات خوبشه... دلم ميخواد... اين وبلاگ لينک شد.

فاطمه اختصاری

سلام دوست عزیز آمدم تا درباره ی کامنتی که برایم گذاشته بودید صحبت کنم اما وقتی دیدم کامنت خودتان را(در جواب من و همچنین امیر حسین شایگان) اینجا هم گذاشته اید واقعا منصرف شدم چون به نظرم این کار شایسته ای نیست... موفق باشید

فریدون (یادداشت های روزانه )

بانوی گرامی فاطمه اختصاری صمن تشکر از حضور تان در پرستو ممنون میشو م اگر انتقادی بر پاسخ اینجانب دارید باز گو نمایید. [گل] هدف از نوشتن پاسخ شما در اینجا و همچنین در بلاگ شما این بوده است که در باره نوشته های شما بحث و گفتگویی داشته باشیم و احیانن کسانی که به پرستو سر می زنندسری به بلاگ شما نیز بزنند. به هر حال هدف پرو بال دادن به یک بحث ادبی در باره مطالب شما بوده است. چرا که مطالبی که در بلاگ تان نوشته اید ذهن را به فکر وا میدارد که راستی مسیر شعر عصر ما چیست؟ ما از محتوا و فرم شعر چه انتظاری داریم . و از اینجا به کجا می رویم ؟[سوال] مسلمن شعر ایران امروز با تمام در هم ریختگی هایش باید با شعر ترجمه شد ه و پله پله ای و تقلیدی فرق داشته باشد. آیا شما موافقید که شعر باید دارای محتوا و فرم و اصولی خاص باشد. [سوال] امیدوارم یادداشت ها وکامنت های من زمینه ای باشد برا ی بحث ادبی و یاد گیری و ارتباط فکری و تعالی اندیشه انتقاد های سازنده وسیله ای هستند برای رشد فکری. یاد مان باشد تعریف تمجید ها اکثر اوقات ما را در اشتباهات مان رها می کنند و راهبرد خوبی نمی توانند باشند. [گل]

فریدون (یادداشت های روزانه )

[گل] [گل] [گل] چه ناتوان [گریه] می گرید دل , می گرید باران می گرید قطره قطره برف در کوهساران شعری باید سرود, حرفی باید گفت برای عشقی که مرد و هرگز نشکفت برای دختری که ناکامی عشق را به چار دیوار تنهایی اتاقش می برد برای زنی کز رنج جدایی ها نوزاد دلبندش را به سینه می فشرد که زندگی در عصر ما تنهاست دل در تنهایی دیوانه شد. ناتوان مرد فریدون . . . خوش به حال آنان که در متن زندگی هستند [گل][گل] [گل]

فاطمه اختصاري

1) سلام جناب فريدون به خاطر كامنت شما برگشتم تا بنويسم اميدوارم همان طور كه گفتيد هدف پرو بال دادن به یک بحث ادبی در باره مطالب من باشد زيرا من خاطره ي خوبي ازين نوع جواب دادن به كامنت ها ندارم . معمولا با اين نوع جواب دادن هدف جنجال سازي و به حاشيه كشاندن ادبيات است . مخصوصا كامنتهايي كه شخصيت حقيقي و حقوقي خواننده مشخص نيست. استادي مي گفت با كساني كه ترس از برملا شدن اسم خودشان دارند وقتت را هدر نده. ترس از مورد تمسخر قرار گرفتن يا راهي براي سو استفاده از اشخاص يا ... انسان ها را وادار مي كند كه پشت اسم هاي مستعار پنهان شوند. امروز كه دارم اين كامنت را مي نويسم مطلبي را در مورد دقيقا همين سوالهاي شما براي سايت ايسنا نوشتم كه اميدوار هستم بخوانيد. چون بيشتر حرف هايي كه مي خواستم بنويسم را زده بودم.

فاطمه اختصاري 2

2) شما شعري را براي من نوشته بوديد و فرموده بوديد اين پست مدرن است و چقدر شعر پست مدرن گفتن راحت است. من روي اين جمله تاكيد مي كنم تاكيد مي كنم كه: شاعري كه غزل پست مدرن كار مي كند اول بايد تفكرش عوض بشود. اول بايد تفكرش پسامدرن باشد . بعد به خاطر احتياجاتش ابزارش عوض مي شود و ابزار متفاوتي را انتخاب مي كند. بايد نياز احساس شود وگرنه هرگونه اختراعي احمقانه است. غزل پست مدرن دارد راه خودش را به خوبي طي مي كند و به نظر من متكامل ترين قالبي هم كه در ادبيات امروز وجود دارد همين غزل پست مدرن است. كه تمام ويژگي هاي مثبت غزل بودن و همچنين شعرهاي سپيد را با هم تلفيق كرده و ايندو را به حد كمال مي رساند. البته در هر ژانري و سبكي كارهاي ضعيف هم وجود دارند. و مسلما به خاطر اين اقليت نمي توان كل سبك را مزخرف ناميد. بله خيلي ها هستند كه شعرهايشان فقط يك مشت ادا و اطوار است. يا فقط به آوردن يك مشت كلمه ي جديد در شعر بسنده كرده اند. خيلي ها فقط ظواهر غزل پست مدرن را به كار مي گيرند و محتوا همان چه سري چه دمي عجب پايي است. ما بايد خوب ها را پر و بال بدهيم و بد ها را به حاشيه بفرستيم . .

فاطمه اختصاري 3

3) و اما حرف هايي كه راجع به شعرم زديد من احساس مي كنم شما شعر را با دقت نخوانده ايد. چون نظر خيلي از اساتيد و همچنين ساير مخاطبان دقيقا برعكس نظر شما بود. حتي در مصاحبه اي شعر من را در شمار شعر هاي فمينيستي كه درون مايه ي فقر اجتماعي! اقتصادي! و فرهنگي !خانواده ها را مطرح مي سازد قرار داده بودند و در اين مورد نظر خودم را مي خواستند. آيا واقعا شما در اين 7 اپيزود فقط و فقط بساط سبزي را مي بينيد و بعد هم قورمه سبزي. آيا من فقط طرز پخت غذا را آموزش داده ام. من فكر مي كنم بهتر است قبل از اين كه حرف ديگري را راجع به اين شعر بزنم يك بار ديگر از شما دعوت كنم تا اين شعر را با دقت بيشتري بخوانيد. به اشاره هاي زير پوستي آن توجه بيشتري كنيد. ودر اتفاقات متفاوتي كه در هر اپيزود براي شخصيت هاي مختلف مي افتد تعمق بفرماييد. . از شما ممنونم كه به ادبيات و به شعر فكر !! مي كنيد و ساده ازآن رد نمي شويد با آرزوي موفقيت

فریدون

[گل] فاطمه اختصاری گرامی ممنونم از کامنت های پر بارتان [گل] اول - گاهنگار پرستو تقریبن حدود شش سال است که کنار دوستان اهل شعر و ادب قلم می زند. و نویسنده ی پرستو با نام فریدون که نام اول نگارنده است به انتشار داستان و شعر در این گاهنگار پرداخته است. . دوم - می دانیم در دنیای نویسندگی بسیاری از نویسندگان به سلیقه خود نامی انتخاب کرده اند . بعنوان مثال . م. بامداد ... یا ا. سایه و غیره . لذا آیا نظر استاد شماکمی دور از واقعیت نبوده است[سوال] [گل] سوم - در این بلاگ ها شما و یا من نیستیم که نقد می شویم. تاکید می کنم این نوشته های ما است که نقد می شود. من کاری ندارم که نویسنده دکتر است یا استاد دانشگاه. پیر است یا جوان. زن است یا مرد. سرمایه دار است یا فقیر . سیاه است یا سفید. همه ی این ها در نوشته نویسنده خواه ناخواه به نوعی رخ می نماید. یادمان باشد وقتی کتابی را منتشر می کنیم نوشته و اثر ما است که بدون ما می رود یا گم شود و یا راه خودش را برای مانگار شدن بیابد به هر حال امیدوارم با این توضیح کوتاه منظورم را بیان کرده باشم. ادامه دارد [گل]

فریدون (ادامه مطلب قبل)

فاطمه اختصاری گرامی با خواندن پیام پر بار شما به فکر فرو رفتم که شاید عجولانه به قضاوت نشسته ام. لذا نوشته هایتان در فرصتی دیگر خواهم خواند و نظرم را برایتان خواهم نوشت. [گل] امیدوارم در این تبادل نظر ها بتوانیم در تعالی ذوق و اندیشه یکدیگر نقشی سازنده داشته باشیم. با صمیمانه ترین درود ها فریدون [گل][گل] [گل]