بومی بودن و افتخارات کهن

یکی از دوستان بلاگ نویس در بحثی در باره ی وطن و هویت گرایی  از قول دکتر کزازی می نویسد« کزازی می گوید برای جهانی شدن ابتدا باید بومی بود.»

کسی نیست که به دکتر کزازی بگوید مگر انسان درخت و گیاه است که بتواند بومی باشد؟ انسان روزگاری غار نشین بود. بعد زندگی قبیله ای را آغاز کرد و سر انجام به شهر نشینی رسید. آیا وقت آن نرسیده است که به فرامرزی و همبستگی جهانی بیاندیشد؟ 

امروزه حتی درختان هم با نقل و انتقال و پیوند زدن، بومی بودن شان را از دست داده اند. مگر با حضور فعال رادیو ، مطبوعات، تلویزیون و شبکه ایترنت می شود در نقطه ای از این جهان پهناور بومی ماند و مانند رابینسون کروزو زندگی کرد؟ 

مگر اخوان ثالث به لهجه ی نیشابوری و بومی خود اشعارش را سرود؟  بیا ره توشه برداریم قدم در راه بی بر گشت بگداریم ...کجا ؟ هر جا که اینجا نیست ...

 آیا صمد بهرنگی  می توانست به بومی بودن خود  پایبند باشد ؟ مگر او نبود که در نقاب ماهی سیاه کوچولو یش از برکه ی خود خارج شد و جهانی شد؟

 مگر خیام ، گارسیا مارکیز، شکسپیر و گوته  فرا تر از زادگاه خود نرفته اند و مرز ها را نشکسته اند؟

کدام مرز زمان یا مکان و یا مذهب و یا خط و زبان توانسته است  اندیشه زکریای رازی را در زادگاهش ، شهر ری محدود کند و کشف الکل اور ا فراتر از مرز ها نبرد؟

آیا می شود فکر انسان را در مکان و زمان محدود کرد؟  اگر این چنین است به من بگویید لامپ الکتریکی توماس ادیسون متعلق به کدام زمان و مکان است و در کدام مرز و بوم می بایستی محدود می شد و یا بشود ؟ با آن باید چه هویت ملی ئی  ساخت و به آن افتخار کرد؟

مگر می شود اختراعات  و اکتشافات و یا هنر را در داخل مرزی محدود کرد ؟

 حتی شاعران خودشاعران هم جنین ادعایی نداشته اند. آنان که عرفانی بوده اند جهان بینی یی فراتر از مرز ها داشته اند . مولانا در اشعارش بارها فراتر از مرز ها سخن گفته است
مرغ باغ ملکوتم، نی ام از عالم خاک
 چند روزی قفسی ساخته اند از بدنم

یا حافظ می گوید:

غلام همت آنم که زیر چرخ کبود
 ز آنچه رنگ تعلق پذیرد آزاد است

یا سعدی می گوید:

سعدیا حب وطن گرچه حدیثی ‌ست شریف
نتوان مرد به سختی که من آنجا زادم


شعر سعدی در باره همبستگی جهانی انسان، فراتر از زادگاهش شیراز،می رود و بر سر در سازمان ملل نقش می بندد:

بنی آدم اعضای یک پیکرند
 که در آفرینش ز یک گوهرند
 چو عضوى به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار

چگونه می شود چنین تفکری را بومی نگه داشت و به آن افتخار کرد و از آن سند هویت ایرانی ساخت. در حالیکه تفکر سعدی مرز  جغرافیایی، مرز مذهب، مرز زبان فارسی، مرز افتخارات بی معنی هویت گرایی را شکسته است و به فراسویی سفر کرده است : که: رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند/ بنگر که تا چه حد است مکان آدمیت ... چگونه؟

وقتی کتاب صد سال تنهایی گارسیا مارکیز مرز های خط و زبان، ومرزهای  مذهبی مرزهای کشوری ، مرزهای ملی گرایی، هویت گرایی، بومی بودن  وغیره را پشت سر می گذارد به قول سهراب سپهری  : آیا نباید:  «چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید» ؟

وقتی واکسن ضد سل رابرت کخ آلمانی، میلیون ها انسان را در سراسر جهان ،   خارج از محدوه زمان و مکان، تختِ درمان قرار می دهد، آیا نباید از جعبه ی بومی گری و افتخارات کهن بیرون آمد و از خارج از  این جعبه، به جهان نگریست و در پی هویتی نوین بود؟؟؟؟

فریدون

 

/ 4 نظر / 4 بازدید
سوسن جعفری

[لبخند] عصبانی هستید؟ به نظرم بد نگفته است دوست من. تا وقتی بومی نشده‌ای و ریشه در زادبوم‌ات نزده باشی و از خاک خودت تغذیه نگرده باشی و زیر نور خورشید سرزمین‌ات نبالیده باشی، به کار هیچ جهانی نمی‌آیی. حتی در هر آنچه مثال زده‌اید، اگر بجویید، می‌بینید اگر سعدی اینقدر جهانی بوده است برای این بوده که در زاد بوم خود ایران و در فرهنگ و تمدن اسلامی - ایرانی‌اش بالیده بوده است. نه؟

سعید

حکایت منجمی به خانه درآمد، یکی مرد بیگانه دید با زن او بهم نشسته. دشنام و سقط گفت و فتنه و آشوب برخاست. صاحبدلی که بر این واقف بود گفت: تو بر اوج فلک چه دانی چیست که ندانی که در سرایت کیست (گلستان سعدی)

سعید

با درود از روی حکایت گلستان ده ورق رونویسی کن و می کوش به هر ورق که خوانی تا معنی آن تمام دانی.[گل]

طرفه

کاش می شد تمام قالب ها را زیر پاهایمان له کنیم