نگاهی به یادداشت های یداله رویایی

 .

picture from webshots

یداله رویایی -زمانی مى‏گفتند فردگرایى یک بیمارى غربی است و اندیویدوآلیسم یک بیمارى خطرناک است، اما امروز احتیاج ما به فرد است، و فرد همه‌چیز است. فرد در قاعده هست و در کانون حل مى‏شود و این خطر است، حل شدن فرد حل شدن کلمه است ، حل شدن زبان ها. مسئله، مسئله‌ی فرد و جامعه اش است ، و همین که جامعه هست کافى‌ست، دیگر احتیاج به این کانون‏ها و اتحادیه‏هاى صنفى و سیاسى هم ندارد، من بازهم تکرار مى‏کنم این‏ها یعنى سانسور، ما نمى‏توانیم به وسیله‏ى سانسور با سانسور مبارزه کنیم.

 پرستو - فرد گرایی واقعن یک شعار تو خالی و بیمار گونه و دهان پر کن است . هیج پدیده ای بدون حضور فعال دیگرا ن نمی تواند پا به عرصه وجود بگذارد. نویسنده برا ی فرد خودش نمی نویسد. نانوا برای فرد خودش نان تولید نمی کند . هر حرکت ما در رابطه با جمع است . انسان موجودی است اجتماعی و همه حرکات و رفتار و افکار انسان در رابطه بااجتماع است. در هیج جای جهان سابقه نداشته است کارگری بدون اتحادیه و یا سندکا توانسته باشد به حقوق خود دست یافته باشد. در هیچ جای دنیا هیج سرمایه داری نتوانسته است بدون کارگران و خریداران به حیات خود ادامه بدهد . حضور بازار در جامعه سرمایه داری٬ به معنای کامل حضور جمع و گریز از فرد گرایی است. اگر کسی واقعن طرفدار فرد گرایی (اندیویدوآلسیم ) باشد باید برود در کو ه و کمر تنهایِ تنها زندگی کند و همه مایحتاج زندگی خود را خودش بدون کمک جامعه تولید کند و خود کفا شود .

{ ادامه...}

.

=================

اشعاری از یداله رویائی  24.gif  یداله رویایی و نصرت رحمانی 24.gif صدای یداله رویائی

24.gifدیگران: شعر حجم 24.gif یداله رویایی :اروتیسم یعنی عاشقانه کشف کردن زیبایی 24.gif

پاسخ عباس معروفی به یداله رویائی: هر جیز لخت و عوری اروتیک نیست 24.gif 

 صدای شاعر: نصرت رحمانی 24.gif

.

 

/ 13 نظر / 2 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسین

سلام متن شما را در نقد نقد رویائی از شاملو خواندم طبعا نیازی به گفتن ندارد که خواندنی بود اما پیشنهاد می کنم یک بار دیگر نوشته رویائی در مورد شاملو را با این دید بخوانید که بیان روایت دیگری از شاملو چقدر به درک فضائی که حاصل آن اتفاقاتی از قبیل انقلاب بود کمک خواهد کرد با ذکر این نکته که ای کاش این گفتار در زمان حیات شاملو انتشار می یافت درباره شعر حجم اطلاعاتم زیاد نیست ولی با کمال میل آدرس ایمیل خودم را نوشته ام هر طور صلاح می دانید آغاز کنیم...

فریدون

http://literature-dept.talif.sch.ir/files/majale/adab72/10.pdf

حسام

سلام فریدون عزیز. خوبی؟ من فکر می کنم فردگرایی را نباید یکسره رد کرد. فردگرایی که به رشد فرد منتهی می شود و منافاتی با فعالیت های اجتماعی اش ندارد که خیلی هم خوب است.

دل بهار

ایکاش مرا روانه ساز باغ دل کند نسیم اندر نگاه یار در باورش خاریم و یا کسیم

فریدون

[گل] [گل] [گل] مسئله‌ی انحرافی ديگر، خودِ فريبکاری است. يک فريبکاری مرعوب‌کننده که من به آن می‌گويم «فريبکاری کوبيستی». حتماً ديده‌ايد نقاشانی که بلد نيستند دست يا اسب بکشند، اما تابلوهای کوبيستی می‌کشند و بيننده را ناآگاه و عقب‌افتاده و امل می‌خوانند. يا مثل شاعرانی که بدون آگاهی از افاعيل و بحور شعر، يکباره شعر سپيد و حجم می‌سرايند، و ديگران را متهم به بی‌شعوری می‌کنند. و يا مثل نويسندگانی که مقالاتی در باب پساپست‌مدرنيسم صادر می‌کنند، و به تو می‌خندند که داستان سرت نمی‌شود. اينجا دقيقاً جايی است که هم نويسنده و هم خواننده نبايد مرعوب تعريف‌های دهن‌پرکن و شعارهای فريبکاران باشند: بابا اروپايی باش! عباس معروفی [دست] [گل] [گل]

فریدون

. . جطور ممکن است که شاعر حرفی نداشته باشد در دنیایی بیماری ایدز و سرطان بی داد می کند. در دنیایی که بی بی سر پناهی و فقر یکی از یکی از بزرگترین مشکلات زمانه است در دنیالی که آسیا زیر بمب ران ها و دخالب های نظامی به خاک خون کشیده میشود . در دنیایی که بیکاری و تبیعیعض ها از مهلک ترین مشکلات بشر است. چطور میشود که شاعر برای حرفی برای گفتن نداشته باشد .

. . اسپاسمانتالیسم، سوررئالیسم نیست. فرقش این است كه از این سه بعد به ماوراء می‌رسد. و در این رسیدن فقط در یك‌جا با هم ملاقات می‌كنند: در جهیدن از طول. گرچه در اینجا هم جست فوری‌تر است. حجم‌گرا در این جست خط سیر از خود بجا نمی‌گذارد. در پشت سر تصویر او سه بعد طی شده است، و این سه بعد طی شده، اسكله می‌سازند تا خواننده شعر حجم را به جایی برساند كه شاعر رسیده است. خواننده مشتاق، عبور از اسكله را به تانی یاد می‌گیرد و خواننده معتاد می‌شود، معتاد قصار، معتاد رسیدن به ماوراء با عبور از حجم، به همان جایی كه شاعر حجم رسیده است. در آنجا شاعر برای گفتن، حرفی ندارد. شرحی ندارد، و ناگاه چیزی را به زبان می‌آورد كه حیرت و راز است، همان چیزی را كه ساحران، پیغمبران، و داخوانان، برهمنان، پیام‌آوران كفر، پیام‌آوران ایمان به لب آورده‌اند، یعنی شعر، خود شعر یداله رویایی . .

لیلا

وقتی آن یکی هم باشد من یکی میل بیشتری برای بودن خواهم داشت ......... نوشته جالبی بود باید بیشتر بهش فکر کنم .......