لندن چه هوای خوبی دارد!

پژمان تازه گی به لندن آمده بود. کسی را نمی شناخت .از تنهایی و بیکاری حوصله اش سر رفته بود. از خانه زد بیرون. سوار اتوبو سی شد. برایش مهم نبود که اتوبوس کجا می رود. چون هر جا می رفت برایش تازگی داشت. در ردیف عقب روی  صندلی ئی کنار پنجره نشست.  

چند ایستگاه بعد مرد شیک پوشی سوار شد و آمد کنار او نشست. چند دقیقه ای گذشت. مرد پرسید " ساعت چنده " . پژمان آستین کت اش را کنار زد،  به ساعتش نگاه کرد. گفت " یک ربع به یازده"
مرد گفت " چه ساعت قشنگی دارید"
پژ مان لبخندی زد و گفت، این ساعت از پدر بزرگش به او به ارث رسیده . از نظر قیمت شاید ارزشی نداشته باشه، اما چون یادگار پدر بزرگه که یاد آور خاطرات شیرینیه و اون رو دوست داره . پدر بزرگ در یکی از سفر هاش به روسیه اونو خریده بوده."

- فکر می کنید ساخت روسیه است؟
- نمیدونم. هیچوقت بهش فکر نکرده ام.
-  لهجه شما برام چندان آشنا نیست
- ایرانی هستم. تازه از ایران اومدم.
- من یه دوست ایرانی دارم. خیلی آدم خوبیه. اسمش فرشیده . می شناسیش؟
- نه
پژمان فکر کرد چرا او فکر می کنه که فرشید رو باید بشناسه. یعنی آیا فکر می کنه که ایران اونقدر کوچکه   که آدم ها همه  همدیگر رو می شناسن؟

مرد در باره لندن و هوای آن هم، صحبت هایی کرد و سر انجام ، چند ایستگاه بعد پیاده شد. اتوبوس در مسیرش به محله ی سر سبز و قشنگی رسید. پژمان از اتوبوس پیاده شد . رفت ببیند ساعت چند است دید ساعت اش نیست. چند لحظه بعد که رفت روزنامه ای بخرد، متوجه شد که کیف پولش  هم نیست.

فریدون

/ 6 نظر / 3 بازدید
فریدون

سوسن گرامی نه سال است بلاگ می نویسم . نه سال است دوست عزیزی که خودش وزنه ی وزینی در ادبیات داستانی است نوشته هایم را با صبوری می خواند و تحمل می کند و همیشه برایم کتاب کادو می خرد. مدام با صمیمیت و دقت فراوان نوشته هایم می خواند، ایراد و اشکالات داستان ها و شعر هام را گاه بطور جدی و گاه بصورت شوخی و غیره گوشزد می کند. منتظر روزی هستم که از نظر او نوشته ام گیرا و بی عیب باشد. اگر چنین روزی پیش بیاید دیگر بلاگ نخواهم نوشت، بلکه کتاب خواهم نوشت.[لبخند] اگر استادی قله کوهی رفیع باشد من هنو ز به گرد پایه آنهم نرسیده ام . به هر حال از اینکه لطف می کنید و به پرستو سر می زنید سپاسگزارم . [گل] خوشحال می شوم اگر مرا به جای استاد فریدون و یا دوست بنامید[گل]

سعید

فریدون عزیز اگر این دوست شما در قید حیات نیود، با این توصیفی که شما از او کرده اید- (وزنه سنگین در ادبیات داستانی) - حدس می زدم که وی حتما باید یا «ارنست همینگوی». باشد و یا «آنتوان چخوف». اما چون ایشان الحمدالله زنده هستند گمان می کنم نامشان Ian McEwan باشد. درست است؟

فریدون

سعید گرامی این دوست را، من و تو، خوب می شناسیم. اولین بار که به دیدارش رفتم کتاب عناصر داستان اثر جمال میر صادقی برایم خرید. در باره این عناصر با آوردن مثال هایی به شرح و بسط عناصر داستان پرداخت داستان هایم را با دقت نقد کرد و با پیشنهاد او کتاب های با ارزشی را خوانده ام و لذت برده ام. وجود این دوست همیشه برایم عزیز و گرامی است. [گل] راستی McEvan نمی شناسم بروم از گوگل بپرسم [گل]

سعید

فریدون عزیز من متاسفانه بین دوستان مشترک مان کسی که «وزنه سنگینی در ادبیات داستانی» باشد را نمی شناسم. و گمان هم نمی کنم که شخصی فقط با هدیه کردن کتاب «عناصر داستان» یا هر کتاب دیگری به یک دوست به وزنه سنگینی در ادبیات تبدیل شود. بهرحال در رابطه با «سنگینی» فقط یک نفر از دوستان مان را بخاطر می آورم. او را همین چندی پیش همراه تو در یک مرکز خرید ملاقات کردم. آری، او واقعا اضافه وزن داشت. اما این اضافه وزن او بیشتر در حوالی شکم بود تا در «ادبیات داستانی»![گل]

عبدالله م. اخوان

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/asia/tibet/7747371/Marxist-Dalai-Lama-criticises-capitalism.html