انسان

انسان جزیره ایست، که باید کشف شود، قبل از آنکه، مرگ او را کشف کند. من هنوز، در کند و کاو ِخویشتنم و درکِ جهانِ پیچیده ای که در آن، پیله کرده جان و تنم

 فریدون

 

*** *** *** *** *** *** *** ****

  

من پولدارم

 

 

هوا بدجورى توفانى بود و آن پسر و دختر کوچولو حسابى مچاله شده بودند. هر دو لباس هاى کهنه و گشادى به تن داشتند و پشت در خانه مى لرزیدند. پسرک پرسید:«ببخشین خانم! شما کاغذ باطله دارین

کاغذ باطله نداشتم و وضع مالى خودمان هم چنگى به دل نمى زد و نمى توانستم به آنها کمک کنم. مى خواستم یک جورى از سر خودم بازشان کنم که چشمم به پاهاى کوچک آنها افتاد که توى دمپایى هاى کهنه کوچکشان قرمز شده بود.

گفتم: «بیایین تو یه فنجون شیرکاکائوى گرم براتون درست کنم

آنها را داخل آشپزخانه بردم و کنار بخارى نشاندم تا پاهایشان را گرم کنند. بعد یک فنجان شیرکاکائو و کمى نان برشته و مربا به آنها دادم و مشغول کار خودم شدم. زیر چشمى دیدم که دختر کوچولو فنجان خالى را در دستش گرفت و خیره به آن نگاه کرد. بعد پرسید: «ببخشین خانم! شما پولدارین

نگاهى به روکش نخ نماى مبل هایمان انداختم و گفتم: «من اوه… نه

دختر کوچولو فنجان را با احتیاط روى نعلبکى آن گذاشت و گفت: «آخه رنگ فنجون و نعلبکى اش به هم مى خوره

آنها درحالى که بسته هاى کاغذى را جلوى صورتشان گرفته بودند تا باران به صورتشان شلاق نزند، رفتند. فنجان هاى سفالى آبى رنگ را برداشتم و براى اولین بار در عمرم به رنگ آنها دقت کردم. بعد سیب زمینى ها را داخل آبگوشت ریختم و هم زدم. سیب زمینى، آبگوشت، سقفى بالاى سرم، همسرم، یک شغل خوب و دائمى، همه اینها به هم مى آمدند. صندلى ها را از جلوى بخارى برداشتم و سرجایشان گذاشتم و اتاق نشیمن کوچک خانه مان را مرتب کردم. لکه هاى کوچک جای دمپایى آنها را از کنار بخارى، پاک نکردم. مى خواهم همیشه آنها را همان جا نگه دارم، که هیچ وقت یادم نرود چه آدم «ثروتمندى» هستم.

 

 

*** *** *** *** *** *** *** ***

 

 نمیدانم داستان «من پولدارم»  نویسنده اش کیست. این داستان در بلاگ های بسیاری بدون نام نویسنده آن منتشر شده است. این داستان را یکی از دوستان  توسط یی میل برایم فرستاده است که از محبت و لطف ایشان صمیمانه تشکر می کنم.

فریدون

 

 

/ 5 نظر / 2 بازدید
مولانا

از جمــــادی مــــردم و نــــامی شـــدم وز نـــــما مردم به حـــــیوان ســر زدم مـــــــــردم از حیـــــوانی و آدم شــــدم پس چه ترسم کی ز مردن کم شدم؟

سید جعفر فراهانی اصل

«مولانا» نه تنها شاعری بزرگ که فرد خیلی اندیشمند و فرهیخته ای نیز بوده است. بهمین دلیل او مطمئنا می دانسته است که «مرگ» نیستی مطلق است. ولی خب از آنجا که او هم در نهایت یک انسان بوده است و مثل همه انسانها (و همه جانداران) واقعیت «مردن» را بر نمی تابیده است، برای دلداری خویش و تسکین مرگ - هراسی اش اقدام به خود گول زنی نموده است: «پس چه ترسم کی ز مردن کم شدم؟» یکی نیست به او بگوید: کم شدی جانم، بد جوری هم کم شدی. خاک شدی. میگویی نه؟ از «خیام» بپرس!

خالد رسول پور

فقرا برای همین روزها خوب‌اند. گویا خدا هم فقرا را برای چنین کارها و تجربه هایی خلق کرده: که داراها قدر زرندگی شان را بدانند و کم داراها به فقرشان دلخوش باشند و خلاصه همه بندگان خدا بدانند که روزهای بدتری برای آدم وجود دارد و خلاصه تر این که اصلا نباید به چیزی اعتراض کرد و با کسی مبارزه کرد: همیشه بدتر از این هم وجود دارد!

هنگر لین

با اجازه پرستو ، در پاسخ به آقای سید جعفر فرهانی باید عرض کنم که طبق اصل بویل و ماریوت نیستی مطلق اصلن معنا ندارد . همه چیز در حال تغیر و تبدیل است و مرگ یعنی گذر از یک فرم و تبدیل به فرم دیگر . اریش فروم هومانیست نیز در فلسفه خود به این سیر گردش و تغیر و تبدیل باور دارد.

سید جعفر فراهانی اصل

هرچه هست «هنگر لین» عزیز من این فرم فعلی شما را از فرم بعدی شما بیشتر دوست دارم. از قدیم گفته اند «سیلی نقد به از حلوای نسیه است». فرم بعدی شما مبارک بعدی ها. برای من فرم موجود شما را عشق است. ------------------------------------------------- از جمله ی رفتگان این راه دراز باز آمده ای کو که به ما گوید راز؟ هان بر سر این دو راهه از روی نیاز چیزی نگذاری که نمی آیی باز ------------------------------------------------- بنگر ز جهان چه طرف بربستم؟ هیچ! وز حاصل عمر چیست در دستم؟ هیچ! شمع طربم، ولی چو بنشستم هیچ! من جام جمم، ولی چو بشکستم ، هیچ! ------------------------------------------------- خلاصه «هنگر لین»جان اینها که بویل و مویل و ماریوت و پاریوت گفته اند همه اش قصه است. من بی ادب نیستم وگرنه میگفتم «حرف مفت» است. کو دلیلشان؟ کو مدرکشان؟ عصر؛ عصر علم است و نظریه های عینی(یعنی آبجکتیو !) . زمان این پرت و پلاهای بقول بچه ها «پا منقلی» به سر رسیده است. والسلام !